Standardní tloušťky polystyrenu pro různé aplikace

Standardní tloušťky polystyrenu pro různé aplikace

Správně vybraný polystyren pro tepelnou izolaci je důležitým prvkem stavění budov. Polystyrén slouží k tepelné izolaci vnějších stěn, vnitřních stěn nebo podlah - proto je důležité použít tloušťky polystyrenu určené pro danou aplikaci. Jaký je výběr v dostupných tloušťkách a jsou tyto tloušťky fasádního polystyrenu důležité?

 Bílý polystyren versus grafitový polystyren

Tloušťky polystyrenu - co byste měli vědět?

Bílý polystyren versus grafitový polystyren

Jeden i druhý jsou fasádním materiálem. Samozřejmě vždy nejoptimálnějším řešením jsou desky EPS - základní EPS polystyren pro tepelnou izolaci obvodových stěn je 040 o tloušťce 15 cm. Tvrdší (a lepší) verzí bude verze 070. Takový polystyren se používá hlavně u vysokých budov a na velkých zdech - produkt může být bílý nebo s grafitem.

Nezapomeňte však, že grafitový polystyren má nejlepší koeficient propustnosti tepla lambda a používá se zejména v energeticky úsporných budovách! Grafitový izolační materiál velmi dobře chrání před proměnlivými povětrnostními podmínkami a slunečním zářením.

Tloušťka polystyrénových desek

Tloušťky fasádního polystyrenu (např. podlahový nebo střešní polystyren) se od sebe velmi liší. Pro výběr produktu s vhodnou tloušťkou by měl být předem určen materiál konstrukce dané budovy. Kostra rodinného nebo bytového domu může vyžadovat různou tloušťku polystyrenu na různých místech. Pokusíme se představit nejoblíbenější polystyrénové desky s dostupnými tloušťkami:

12 cm - 14 cm / 15 cm - zateplení obvodových stěn fasády,

10 cm - 14 cm / 15 cm - podlahový polystyren,

15 cm - 20 cm / 25 cm - zateplení šikmé střechy,

25 cm - 30 cm - zateplení ploché střechy (nejsilnější polystyren v seznamu),

20 cm - 25 cm - zateplení stropo střech,

5 cm - zateplení stropu,

8 cm - 10 cm / 12 cm - zateplení základů a sklepů.

Standardem je stále zateplování stěn tradiční technologií, tj. bílým polystyrenem EPS. Stále častěji se však používají tloušťky přes 12 cm (až 18 cm nebo dokonce 20 cm). Můžete také použít grafitový polystyren - lidé se pro něj rozhodují hlavně tam, kde se vytvářejí tepelné mosty a kde nejvíce uniká teplo. 

Bílý polystyren versus grafitový polystyren 2

Tloušťka tepelné izolace

Izolace podlahy

Nejlepší je použít ten nejsilnější polystyren - musí být mnohem silnější než ten, který se používá pro izolaci vnějších stěn. Každá podlaha by měla být pevná, odolná, ale také teplá. Na druhou stranu, v případě garáže, musí pěnový polystyren nějakým způsobem „udržet“ auto. Základní funkcí podlahového polystyrenu je samozřejmě izolace proti chladu přicházejícímu ze země a izolace proti hluku.

Nejčastěji používaný pěnový polystyren pro izolaci podlahy je eps 038, 037 a 036. Je třeba si uvědomit, že optimální tloušťka polystyrenu by měla být mezi 10 a 15 cm, ačkoli se investoři často také rozhodují ro větší tloušťky.

Tloušťka polystyrenu a zateplení podkroví

Velmi důležité se ukazuje zateplení podkroví, protože tam tudy často uniká teplo. Tam se perfektně hodí 5 cm polystyrenu (na strop). Můžete jej položit ve dvou vrstvách na "přeskáčku". Samozřejmě budete muset mezi polystyrénovou izolací a panely ponechat určitý prostor (asi 3 cm). Pokud pro zateplení stropu používáte polystyren EPS 038 nebo si koupíte polystyren xps (styrodur), budete moci na vybraný produkt umístit podlahy na bázi cementu napřímo.

Mezi trámy stojí za to rovněž použít polystyrénové granule, což navíc eliminuje skřípání při pohybu střechy. Pamatujte, že podkroví nemusíte izolovat, pokud tam máte pouze sušárnu nebo sklad pro „nepořádek“. Pro zateplení se rozhodněte, pouze pokud je podkroví funkční částí bytu, např. ložnice.

Kdy zateplit střechu?

Izolace střechy bude potřebná bez ohledu na typ, který máte. Bude nutné zvolit správnou tloušťku polystyrenu pro daný typ střechy. Izolace by měla být vyrobena z tradičního polystyrenu nebo styroduru - nejlépe mezi krokvemi a nad krokvemi (obvykle na štítu střechy). Můžete také provést izolaci ze spodní části krokví - i když tato poslední fáze není nutností. Nezapomeňte, že minimální tloušťka produktu je 10 cm, zatímco optimální tloušťka polystyrenu je mezi 15 cm a 20 cm. Dobrou volbou bude rozhodnutí na použití frézovaného polystyrenu.

Izolace střechy by měla být provedena po úplném dokončení krytiny. Samozřejmě bude nutné zaizolování každého tepelného mostu - například pomocí dvou vrstev posunutých k sobě. Pamatujte, že desky eps nebo xps musí být dostatečně pevné, aby unesly hmotnost střešní konstrukce. Musí také vykazovat propustnost tepla a dobrou izolaci proti vlhkosti.

A co se základy?

Tloušťka tepelné izolace závisí především na konstrukci. Je důležité, abyste nezapomněli o použití silnějšího polystyrenu při vnějším zateplení a o tom, jaká by měla být optimální tloušťka polystyrenu v daném místě. Izolace základů může být vyrobena z různých tlouštěk polystyrénových desek, avšak lepším řešením než standardní polystyrén EPS budou vodotěsné panely. Vodotěsná deska je také rozhodně levnější, jak styrodur - tj. extrudovaný polystyren, známý jako polystyren xps.

Jak již víte, nejlepší je používat nepromokavé panely - avšak ty, které mají standardní tloušťku pro stavební podmínky v České republice (10 cm - 12 cm). Koneckonců, lidé jsou stejně ochotni použít větší tloušťku. Aby celek vypadal esteticky, při použití polystyrenu, např. fasádního (15 cm), je nutné, aby byl sokl základů o několik centimetrů tenčí. Je také nutné stáhnout sokl do hloubi budovy, aby nedošlo k zaplavení deštěm. Uvědomte si, že frézované desky zabraňují tvoření tepelných mostů - jsou však o něco dražší. Jejich montáž však bude jistě mnohem snazší než upevnění standardních polystyrénových desek.

Nářadím, které určitě usnadní řezání polystyrenu, budou pomůcky na řezání polystyrenu. Úplná nabídka tohoto typu nářadí je k dispozici ZDE