Ruční nářadí, příslušenství a doplňky - co stojí za to mít po ruce v domácí dílně?

Ruční nářadí, příslušenství a doplňky - co stojí za to mít po ruce v domácí dílně?

V každém domě bude užitečné kladivo, šroubovák, metr a kleště. Tyto položky, které jsou základními prvky vybavení každé skříně s nářadím, postačují k drobným opravám, aniž by bylo třeba se obracet na odborníky. Samozřejmě, kromě ručního nářadí, které funguje bez baterií nebo elektřiny, se doma často hodí také aku nářadí nebo elektrické stroje (například vrtačka). Všechny nástroje podléhají postupnému opotřebování a jejich součásti je třeba opravit nebo vyměnit. V tomto textu zjistíme, jaké ruční nářadí, příslušenství a jaké vybavení stojí za to mít po ruce v domácí dílně.

co stojí za to mít v domácí dílně

Ruční nářadí do domácnosti

Kromě výše uvedených základního ručního nářadí, které lze nalézt v každé domácnosti, je vhodné obsah skříně na nářadí rozšířit o několik dalších prvků. Vše samozřejmě záleží na tom, jakou práci jsme schopni provádět sami - pokud nemáme zahradu, nákup nůžek bude zbytečným nákladem, a pokud nemáme povědomí o malování stropů, pak nepotřebujeme malířský váleček. Nikdy však nevíme, kdy bude užitečná sada klíčů, která bude zahrnovat násadové klíče, ploché, strojové a dynamometrické klíče, díky nimž se můžeme vypořádat s prosakující trubkou pod dřezem nebo rozviklaným stolem.

Ruční nářadí na zahradu

Stále více lidí se stěhuje do rodinných domů, které obklopují zahrady. Souvisí to s větší svobodou a prostorem, ale také novými povinnostmi - pokud si nechceme najmout profesionálního zahradníka, musíme se o svěží vegetaci postarat sami. Kromě sekačky budeme také nepochybně potřebovat zahradnické nůžky a vyžínače, ruční pily a sekery. Zahradnické nůžky lze rozdělit na jednoruční a obouruční - ty druhé používáme ke stříhání silnějších stonků a větví.

Díky teleskopickým úchytům zahradních nůžek budeme moci stříhat vysoké živé ploty, aniž bychom museli šplhat po žebříku. Uschlých větví stromů se zbavíme pomocí prodloužených pil s odnímatelnou čepelí nebo menší sekery. Těžší verze posledně uvedeného nástroje budou také použity pro rozdělení kmenů - v závislosti na vašich osobních preferencích si můžete vybrat sekeru s dřevěnou rukojetí (obvykle jasan nebo akácie) nebo plastovou.

Ruční nářadí

Používání elektrického nářadí není ostuda

Občas je těžké si poradit bez elektro nářadí během oprav domů nebo úprav zahrady. Bude složité se chlubit dokonale sestřiženým trávníkem bez použití sekačky a zapůsobit na svou ženu pověšeným obrazem na zdi bez použití vrtačky.

Příslušenství a vybavení, které prodlužuje životnost Vašeho nářadí

Bez ohledu na typ jsou všechny nástroje během používání postupně opotřebovány, což může nakonec vést k jejich poruše. Výměna jednotlivých prvků je levnější a někdy také jednodušší než nákup nového vybavení - tuto skutečnost si uvědomují jak zákazníci stavebnin, tak výrobci nástrojů, kteří rozšiřují svou nabídku o řadu doplňků a příslušenství. Proto nikoho nepřekvapí, že řetěz v řetězové pile je třeba čas od času namazat speciálním olejem, a až bude tupý, musí být nabroušen a jednoho dne také vyměněn. Pokud je poškozena vodící lišta, může být také vyměněna - ale abychom tomu zabránili, můžeme koupit kryt na ostří, který když se pila nepoužívá, poskytne řetězu a vodící liště náležitou ochranu.

Podobně je to se sekačkami na trávu - ačkoliv se nám může zdát, že je to zařízení, které nelze zničit, ve skutečnosti čas od času budeme muset vyměnit malé prvky, které jsou během používání opotřebovávány. Elektrické kosy a vyžínače používají v hlavicích struny - lanko tohoto typu, které seká trávu díky vysokým otáčkám, se samozřejmě spotřebovává, takže stojí za to mít po ruce náhradní roli. U benzínových sekaček se nože také časem ztupí, i když mnohem pomaleji ve srovnání s uvedenými strunami.

Pracovní oděvy, které zaručují bezpečnost a zlepšují pracovní pohodlí

Při používání různých elektrických nástrojů bychom měli vždy pamatovat na naši vlastní bezpečnost. Stojí za to investovat do ochranných oděvů, které v nejextrémnějších případech mohou zabránit vážným zraněním. Pracovní rukavice s Kevlarovým povrchem zaručují bezpečné uchopení a chrání Vaše ruce před říznutím po celém povrchu. Užitečná může být také nářaďová vesta - nemusí mít zvláštní ochranné vlastnosti, ale díky četným kapsám a úložným prostorům budeme mít vždy po ruce všechny potřebné nástroje.