Polystyrén nebo styrodur? Čím zateplit rodinný dům?

Polystyrén nebo styrodur? Čím zateplit rodinný dům?

Ačkoli neexistuje jednoznačná odpověď, pokud jde o výběr izolačního materiálu, styrodur a polystyren jsou nejčastěji používaným výrobkem. Doporučujeme, za jakých okolností se vyplatí vsadit na desky XPS a kdy stačí použít tradiční polystyren EPS.

Čím zateplit dům? Technologie výroby polystyrenových desek

Desky vyrobené z expandovaného polystyrenu (EPS) se vyrábějí předběžnou expanzí granulí, které se potom lepí do větších bloků a v konečné fázi výroby se nařežou na desky vhodné tloušťky a velikosti. Kvůli specifickému způsobu výroby se desky EPS vyznačují vysokou porozitou, kterou je třeba chápat jako obsah volných "vzduchových dutin" v deskách.

Desky XPS jsou vyrobeny z expandovaného polystyrenu. Výrobní proces se mírně liší od produkční části desek EPS. Polystyren XPS se vyrábí ve formě cílové desky určité tloušťky, šířky a délky, do které se vstřikují zpěněné granule. Takový způsob výroby se promítá do nižší porozity a hladkého povrchu desek.

Polystyrén nebo styrodur

Polystyren EPS a XPS - parametry

Oba materiály jsou citlivé na sluneční světlo, oheň a škodlivé účinky organických rozpouštědel, ale polystyrenové desky EPS a XPS se liší několika základními faktory, které ovlivňují odolnost a kvalitu zateplení rodinných domů.

Polystyrén XPS se odlišuje svou větší tvrdosti a mnohem menší adsorbovatelnosti než desky EPS. Zmíněné vlastnosti jsou velmi důležité, zejména když polystyren používáme k izolaci základů, které jsou vystaveny nepříznivé vlhkosti a poškození během jejich zasypávání. Větší tvrdost styroduru přispívá k vyšší odolnosti materiálu vůči zatížení, což je důležité pro vodorovnou izolaci podlahy na zemi.

Expandovaný polystyren má lepší koeficient propustnosti tepla lambda, což se promítá do příznivějších izolačních vlastností. Kromě toho je styrodur velmi odolný vůči stlačení a deformaci, takže po něm můžeme bez obav chodit.

Kdy zvolit polystyren XPS a kdy EPS?

Díky svým parametrům bude polystyren mnohem vhodnější na místech vystavených agresivním povětrnostním podmínkám a poškození. Z důvodu lepší tepelné izolace a vyšší odolnosti vůči zatížení se doporučuje použít pro izolaci základů a vodorovnou podlahovou izolaci na zemi polystyrenové desky XPS .

V jiných případech stačí použít tradiční EPS desky, které se vyznačují vhodnými parametry adsorbovatelnosti a součinitelem propustnosti tepla, v závislosti na použití a účelu izolace.

Cena desek XPS je mnohem vyšší než polystyrenu EPS, takže nemá smysl používat drahé extrudované desky tam, kde to není nutné. Je třeba mít na paměti, že oba materiály se nevyznačují zvlášť vysokými parametry akustické izolace. To by nám však nemělo vadit, zejména pokud chceme, aby polystyren fungoval jako tepelná izolace.

Nářadím, které určitě usnadní řezání polystyrenu, budou pomůcky na řezání polystyrenu. Úplná nabídka tohoto typu nářadí je k dispozici ZDE