Nepostradatelné domácí nářadí: tři důležité nástroje

Nepostradatelné domácí nářadí: tři důležité nástroje

Lidé se obecně dělí na ty, kteří jsou kutily a zdobí svůj domov vlastníma rukama, a na ty, kteří dávají přednost nechat tento druh práce na jiných. Bez ohledu na to, do které z těchto skupin patříte, nezapomeňte, že některé základní nástroje stojí za to mít vždy po ruce. Zejména takové, které jsou multifunkční, praktické a příruční - a které si obvykle nelze půjčit od kdejakého souseda. Nejde však o kladivo, klíč a šroubovák, protože takové věci lze nalézt téměř v každém domě. Dnes budeme diskutovat o zařízeních o něco většího kalibru - a velmi výkonných.

vrtačka

Elektrické šroubováky - ty, které držíme vedle šroubováků

Mnoho šroubů k odšroubování? Rez, tuk, opotřebené závity, šrouby přivařené k materiálu? Při opravě někdy nemá smysl se s nimi obtěžovat ručně. Ačkoli i nejlepší aku šroubovák plně nenahrazuje sadu profesionálních aku šroubováků s vyměnitelnými bity - zejména v elektrických a počítačových aplikacích - budou užitečné všude tam, kde potřebujete velký výkon, nebo když je hodně práce. Elektrický šroubovák je mechanické zařízení, které se používá pro šroubování a odstraňování všech druhů šroubů, šroubků a vrutů. Používá se mimo jiné v tesařství, sestavování nábytku anebo stavění příček.

Může být velký - průmyslový - nebo miniaturní (například pro účely opravy notebooku). V případě malých součástí získává zařízení na důležitosti - někdy se stává práce s velmi malým šroubovákem obzvláště problematická. Každý elektrický šroubovák může být také stacionární, tj. je napájen elektřinou ze zásuvky nebo přenosný (s baterií nebo akumulátorem). Vše záleží na konkrétní aplikaci a místě, na kterém ho chcete používat.

Je dobré, aby zařízení, které kupujeme, mělo širokou škálu snadno vyměnitelných bitů. V dnešní době se často setkáváme se šroubováky s úchytem na šestihran. Umožňuje snadno a rychle přizpůsobit stroj různým pracím a potřebám. Věnujme pozornost také síle zařízení, způsobu jeho napájení, a záruce. Šroubovák by měl být také dobře izolovaný a pohodlný - měl by „sedět v ruce“.

Kladiva a vrtačky - nebo vrtací kladiva

Kombinace kladiva a vrtačky v jednom? Vrtací kladiva jsou skutečně „mužská“ zařízení - používají se k vrtání děr do tvrdého betonu a dalších pevných a tuhých podkladů. Lze je také použít k drcení betonu a cementu. Právě s jejich pomocí dělníci dělají díry ve zdech nebo podlahách (včetně oken), shazují omítky nebo staré dlaždice v koupelně, betony na chodníku, ničí obložení, odstraňují obklady a tak dále. Typické vrtací kladivo je tedy velké zařízení, které vyžaduje hodně energie (také k držení během provozu) a, vzhledem k vysoké energetické náročnosti, obvykle napájené přímo ze sítě (i když existují i výjimky - aku příklepové vrtačky).

Vrták

Takže čemu je nejdůležitější věnovat pozornost při nákupu vrtacího kladiva? Zaprvé, typ zdvihu, to je režim činnosti zařízení. Klasická vrtací kladiva dnes mají obvykle pneumatický zdvih, kdysi byly zase častější - a stále se s nimi můžete setkat - stroje s takzvaným mechanickým nárazem. První z nich však mají mnohem větší sílu, a proto větší pohodlí při práci (i když vyžadují také „velkou opatrnost“ kvůli "razící síle"). Existují také vrtací kladiva se zdvihem, tj. speciální verzí mechanického nárazu. Je také o něco slabší než pneumatický zdvih. Dalším důležitým parametrem těchto zařízení je hodnota točivého momentu vyjádřená v Newtonových metrech. Obvykle čím je větší, tím lepší (větší síla a snadnost proražení materiálu). Pokud však musíme drážkovat nebo provrtat spíše tenké stěny nebo strop, můžete zvážit koupi zařízení s menším točivým momentem - abyste se například neprovrtali skrz stěnu. Stejným principem vybíráme vrtací kladivo s vhodně zvoleným horním průměrem vyvrtaného otvoru.

Každé vrtací kladivo je také charakteristické přísně definovanou vhodností pro kování (štípání) takových nebo jiných materiálů. Zejména ne každé zařízení tohoto typu je vhodné pro vrtání konkrétních typů otvorů - to je určováno přítomností nebo nepřítomností točivého momentu vrtáku. Existuje také možnost koupě samotného kladiva - zařízení určené výhradně pro provádění podélných pohybů, bez možnosti vrtání děr.

Úhlové a obyčejné brusky

Brusky jsou obvykle spojovány s průmyslem a přítomností v dílnách a výrobních halách. Zdá se, že ano, ale není to až tak dokonce pravda. Na rozdíl od všeobecného mínění je moderní a malá úhlová bruska velmi všestranným zařízením, které může být užitečné v každém domě. Mnoho kutilů si bez ní neumí představit svoji práci!

Především má zařízení širokou škálu použití - je vhodná na broušení, leštění, ale také na řezání nebo vyrovnávání různých typů materiálů a povrchů. Kromě multifunkčních brusek existují speciální brusky na stěny a stropy, které Vám umožní upravit tato místa nebo prvky dle Vašich potřeb. Naše vlastní úhlová bruska také umožňuje řezat drát nebo kovový povrch, upravovat nábytek, řezat kuchyňské nebo koupelnové dlaždice (například hned vedle dveří) a téměř libovolně tvarovat plechy. V krajních případech budeme muset také odříznout visací zámek v suterénu nebo mříže v oknech. Nemluvě o více pokročilejších použitích souvisejících s dekorací interiéru. Bruska je také vhodná pro rychlé a levné odstranění starých vrstev lepidel, barev a laků. V takových situacích funguje vždycky - také tam, kde si neporadí rozpouštědla nebo opalovačka na barvu.
 
Jak si tedy vybrat brusku? Pro většinu z nás bude malé a praktické zařízení optimální - nepotřebujeme každý den používat profesionální stolní brusku. Před nákupem se vyplatí zvážit několik věcí. Jaké bude hlavní použití zakoupeného stroje? Má to být velký nebo malý stroj? Má být šikmá nebo plochá? Důležité také je, zda jej používáme spíše zřídka, nebo zda již přemýšlíme o častém používání. Pro naše pohodlí je také důležitý druh napájení (síťové nebo akumulátorem) a hmotnost zařízení - musíme si být jisti, že ho budeme schopni držet v rukách. Důležitý je také točivý moment a výkon. Nakonec nezapomeňme na kvalitu a samotné provedení: bruska, i když se bude používat příležitostně, musí vydržet po mnoho let. Pro domácí použití obvykle nepotřebujeme profesionální vybavení, takže můžeme jít na kompromis a spokojit se s menším výkonem, ale v kombinaci s vysokou kvalitou. Pro většinu neprůmyslových aplikací je pro nás ideální zařízení s výkonem do 1000 W, které je určené pro klasické domácí práce. Na konec je také vhodné věnovat pozornost kvalitě a dostupnosti výměnných brusných kotoučů (při běžném používání se časem opotřebují).