Kutilská dílna - co by v ní mělo být?

Kutilská dílna - co by v ní mělo být?

Jste kutil? V takovém případě Vám pravděpodobně nemusíme říkat, jaké nástroje by měly být ve Vaší domácí dílně. Pokud však právě začínáte s kutilstvím, zjistěte, s jakým příslušenstvím bude Vaše práce nejen efektivní, ale také příjemná.

Kutilská dílna 1

Základní tesařské nářadí

Jedním ze základních a nejčastěji používaných nástrojů je kladivo, které najdete v každé, nejen domácí dílně. Je dobré vědět, že jsou různá kladiva pro různé účely, takže před nákupem bychom měli pečlivě zkontrolovat účel modelu. Nejlepší pro domácí použití jsou však zámečnická kladiva.

Naše výbava nářadí by měla také zahrnovat kleště, které jsou zvláště užitečné při stříhání měkkých drátů nebo odstraňování hřebíků. Dobrá sada nářadí by měla zahrnovat také nástrčné klíče, užitečné při odšroubování a utažení šroubových spojů, plochý šroubovák a křížový šroubovák, navíc sadu svorek, které jsou užitečné při upevňování obráběných dílů ke stolu, a sada dlát, které ocení lidé pracující se dřevem a věnující se sochařství.

Mezi další nástroje, které by měly být součástí naší domácí sady nástrojů, doporučujeme sadu šroubováků, kleští, základních štětců, špachtle, brusný papír a pistole na horké lepidlo.

Základní měřící nástroje

Důležitou skupinou ve funkční sadě dílenských nástrojů budou také měřicí přístroje. Mezi nejčastěji používané patří metr, tj. jednoduše skládací metr, vodováha, která je nezbytná pro dokončovací práce a tesařský úhelník, což je velmi užitečný nástroj i při zavěšování polic.

Kutilská dílna 2

Základní elektrické nářadí

V domácí dílně musí být také základní elektrické nářadí, které vám umožní provádět mírně pokročilejší renovační a dokončovací práce.

Při vybavování dílny pro kutily je vhodné zakoupit praktický vrtací šroubovák, například akumulátorový, díky kterému budeme moci vyvrtat díry do dřeva nebo kovu a zašroubovat a odšroubovat šrouby a vruty. Často je také velmi užitečná bruska, která se používá pro broušení různých typů povrchů, frézka, která umožňuje výrobu různých tvarovaných dílů nebo drážek, a kotoučová pila určená pro řezání dřeva, keramických dlaždic a betonu.

Kam ukládat nářadí?

Veškeré nářadí, které bude v naší dílně, by mělo být řádně uloženo. Pokud je to možné, měli bychom pracoviště vybavit policemi a nástěnnými skříňkami, kde můžete skladovat nářadí s něčím většími rozměry. Menší příslušenství se nejlépe skladuje ve speciálních skříních s oddíly, které pomáhají udržovat pořádek.