Jak vybrat dobrou houpací síť?

Jak vybrat dobrou houpací síť?

 

Abyste si mohli vybrat správnou houpací síť, měli byste nejprve dobře definovat své potřeby. Jiné funkce se očekávají od specializované turistické houpací sítě, jiné od typické rekreační houpací sítě - například k zavěšení na zahradě. Nejčastější důvody pro koupi houpací sítě jsou: kempování, turistika a trekking. Houpací síť je také skvělým způsobem relaxace na pozemku nebo na zahradě. Pokud si nejste jisti, jaký model je ideální, vyplatí se prozkoumat všechny dostupné možnosti a zjistit, která houpací síť bude na 100 % vyhovovat vašim potřebám.

 

Jakou houpací síť si vybrat?

Pád, nepohodlí, obtížná montáž - tato slova by rozhodně neměla padnout, když máte na mysli nejlepší houpací síť. Při výběru dobré houpací sítě je třeba vzít v úvahu bezpečnost, stabilitu a odolnost. Na trhu je k dispozici mnoho modelů houpacích sítí - od rekreačních houpacích sítí až po turistické houpací sítě - specializované houpací sítě, které používají například himálajští horolezci.

Pro příležitostné uživatele houpacích sítí jsou výhody jednoduchého, prostého modelu za dobrou cenu obvykle dostačující. Člověk, který často cestuje a potřebuje mít dokonalé podmínky pro regeneraci a odpočinek (někdy i v různých náročných situacích), se jistě nespokojí s rekreační lanovou houpací sítí.

Výběr správné konstrukce houpací sítě by se měl řídit jejím budoucím využitím. Například zateplené turistické houpací sítě jsou ideální pro ty, kteří pobývají nebo cestují v chladnějším podnebí a chtějí na podzim a na jaře relaxovat venku. Naopak stejná houpací síť na letním výletě do Gruzie bude pravděpodobně příliš teplá a pobyt v ní bude únavný a nepohodlný.

 

Typy houpacích sítí

 

Na trhu je k dispozici mnoho typů houpacích sítí, ale můžete je seřadit podle následujícího pořadí:

Zahradní houpací síť - Nejlepší zahradní houpací síť má obvykle konstrukci z odolné bavlny nebo polyesteru s lehkou vazbou. Jsou ideální na léto a cesty do teplých krajin (pokud se vaše cesta neomezuje na pobyt v hotelu). Zahradní houpací sítě jsou také ozdobou zahrady, pozemku a všech zelených ploch. Často se vyznačují zajímavou barevnou vazbou, která kromě praktického využití lahodí oku.

Kempinkové/turistické houpací sítě - Kempinkové houpací sítě jsou lehké a fungují lépe než stany - udržují táborníky nad zemí, mimo dosah chladu a hmyzu.

Houpací síť z lana - svou konstrukcí připomíná síť s volným výpletem. Je pohodlná a odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. V závislosti na šířce sítě - nemusí být vhodná pro děti.

Brazilská houpací síť - existuje ještě jedna forma, která není houpací sítí, ale má velmi podobnou funkci - je to tzv. brazilská houpací síť, tj. houpací síť sedacího typu, která vypadá dobře jak ve venkovním provedení, tak jako houpací síť do pokoje. Brazilská houpací síť je často vybavena pohodlnými podnožkami. Závěsná houpací síť v této podobě se skvěle hodí ke čtení knih venku nebo k houpání a telefonování s přáteli. Houpací síť se stále častěji používá jako módní alternativa křesla v dětském pokoji - poskytuje také spoustu zábavy a kombinuje formu hry s místem k odpočinku.

Houpací síť pro dvě osoby - jak název napovídá, houpací síť pro dvě osoby je houpací síť s větší plochou a pevností. Nejlepší houpací sítě pro dvě osoby snesou zatížení přesahující 250 kg.

 

Která houpací síť je nejpohodlnější? Bavlna vs. polyester

Kvalitní provazové houpací sítě jsou určeny pro použití především v teplém a horkém podnebí. Dobře poslouží i jako nástroj pro letní relaxaci. Proudění vzduchu mezi konstrukcí houpací sítě a tělem není vůbec omezeno, což je zárukou vynikající cirkulace vzduchu a prevence přehřátí. Houpací sítě z bavlněného úpletu jsou obecně považovány za pohodlnější než houpací sítě z polyesterového úpletu.

Pro lidi, kteří si cení trvanlivosti, je však lepší volbou výběr kvalitní polyesterové houpací sítě. Bavlna je 100% přírodní materiál. Je zřejmé, že jako tkanina podléhá zkáze. Špatně odolává vlhkosti a může špatně reagovat na ostré sluneční světlo - to vše ovlivňuje životnost houpací sítě.

Houpací sítě s bavlněným provazem jsou skvělé pro použití v interiéru a pod střechou, používané venku - také splní svůj účel, ale musíte počítat s tím, že je budete muset dříve vyměnit. Polyester je odolnější a není náchylný na vlhkost, blednutí nebo růst plísní. Polyesterový úplet neabsorbuje vodu a je rychleschnoucí. Polyesterové houpací sítě vydrží mnoho let bez nutnosti další údržby.

Provazové houpací sítě jsou obvykle k dispozici v různých barvách, od tradičních bílých houpacích sítí až po červené, zelené a další barvy duhy. Látkové houpací sítě jsou vhodné pro chladnější podnebí a roční období. Nejpohodlnější houpací sítě budou pravděpodobně ty látkové.

Pletené houpací sítě vedou i z hlediska pohodlí, protože zvou majitele k dlouhému odpolednímu spánku a líným nedělím. Zaručují také volnost při výběru potisku a možnost přizpůsobit je jakémukoli zahradnímu prostředí.

Nejlepší látkové houpací sítě nepropouštějí tolik vzduchu jako provazové houpací sítě. V chladnějším podnebí a ve větrných oblastech můžete vsadit na prošívané houpací sítě s tlustou podšívkou, která zabraňuje proudění vzduchu a udržuje tělesné teplo. Provazová houpací síť, která má síťovou strukturu s velkými oky ve srovnání s houpací sítí vyrobenou výhradně z odolné pleteniny, je možná o něco méně pohodlná, ale rozhodně prodyšnější.

Montáž houpací sítě a její pevnost

Rozhodnutí, zda si koupit dobrou houpací síť s rozpěrnou tyčí nebo bez ní, je otázkou preferencí. Rozpěrné tyče jsou tyče umístěné na obou stranách houpací sítě a jejich hlavním účelem je zabránit zkroucení houpací sítě (jako kokon). Navzdory těmto bezpečnostním prvkům je důležité mít na paměti, že malé děti by nikdy neměly být ponechávány bez dozoru v houpací síti nebo v její blízkosti, protože houpací sítě bez rozpěrných tyčí jsou obzvláště nebezpečné.

Pro batolata je často obtížné se z takové houpací sítě dostat a ve výjimečných situacích jim může hrozit nebezpečí udušení. Houpací sítě bez vzpěr však nabízejí mnohem větší flexibilitu při zavěšování a možnost nastavení vhodné výšky zavěšení. Většina provazových a látkových houpacích sítí vydrží průměrné zatížení 125 kg.

 

Jakou hmotnost unese houpací síť pro dvě osoby?

Mnoho firem nabízí kromě klasických modelů i zajímavou verzi, kterou je houpací síť pro dvě osoby s váhovým limitem přesahujícím 200 kg! Rodinné houpací sítě a houpací sítě pro dvě osoby představují luxus a pohodlí, které lze sdílet s blízkými a přáteli. Houpací síť pro dvě osoby lze zavěsit v interiéru i exteriéru, na stromy, tyče apod. Při instalaci houpací sítě bez rámu je nesmírně důležité zvolit dva upevňovací body, o jejichž pevnosti a stabilitě není pochyb.

Houpací síť s rámem - která je nejlepší?

Pro lidi, kteří nejsou rozhodnuti, kam přesně houpací síť umístit, je nejlepší volbou zvolit set, což je houpací síť se stojanem nebo jen stojan, na který můžete zahradní houpací síť připevnit. Pomocí stojanu můžete zahradní houpací síť připevněnou ke stromu nebo sloupku proměnit v docela pohodlnou houpací síť na balkon nebo do pojízdného pokoje.

Stojany na houpací sítě umožňují umístit houpací síť kamkoli a zaručují její plnou mobilitu. Můžete tak libovolně zasahovat do jejich umístění a například utíkat před ostrým sluncem do stínu. Stojany na houpací sítě jsou obvykle k dispozici v provedení z robustního dřeva nebo téměř nezničitelného kovu.

Dřevěné verze jsou oblíbené díky svému atraktivnímu přírodnímu vzhledu, a přestože nejsou tak snadno přenosné, jsou velmi stabilní. Kovové stojany na houpací sítě se snadno montují a jsou lehké, takže se snadno přemisťují. Kovové stojany na houpací sítě jsou často opatřeny práškovou barvou, která zabraňuje rezavění, a případné škrábance lze opravit.