Tepelná izolace budovy - způsoby, materiály, doporučení, recenze

Tepelná izolace budovy je jinými slovy její zateplování. Tento mnoho etapový proces je navržen tak, aby omezoval únik tepla z vnitřku domu. To zase vede ke snížení nákladů za vytápění. Je potřeba vědět, že izolace rodinného domu se neomezuje pouze na vnější zdi. Důležitým prvkem je výměna dřevěných oken a dveří, izolace podkroví, vnitřních stěn atd. V tomto článku popíšeme, jak vypadá tepelná izolace budovy krok za krokem.

Tepelná modernizace budov - eliminujeme tepelné mosty

První etapa tepelné modernizace budovy - energetický audit

Chceme se dozvědět, jak odstranit tepelné mosty v budově? Musíme určitě snížit spotřebu energie na vytápění? Než začneme s jakoukoli prací, musíme vědět, jak ji provést. Energetický audit pomůže určit nejdůležitější informace. Tepelná modernizace budov by měla vždy začít energetickým auditem. Je to odborná zpráva sestávající se z několika důležitých etap. První z nich je podrobná technická a stavební inventarizace.

Důležitou součástí energetického auditu je posouzení technického stavu budovy. Na jeho základě je vytvořen seznam doporučených izolačních řešení. Stavební předpisy umožňují, aby takový audit mohl provádět každý majitel domu. Ale osoby bez dobrých znalostí v oblasti stavebnictví se však s tímto úkolem nebudou moci popasovat. Nejlepším řešením je najmout si profesionála.

Nejdůležitějším úkolem auditu je určit, jaké technologie musí být použity ke snížení spotřeby tepelné energie.

Tepelná izolace budovy

Tepelná izolace budovy v několika krocích - výměna oken a dveří

Energetický audit může ukázat, že nás ještě před samotným zateplením domu čeká jistý úkol. Jedná se o výměnu oken a dveří. Je nutné totiž vědět, že z oken a dveří ztrácí budova hodně tepelné energie. V mnoha případech se ukázalo, že tyto stavební prvky mají 15-25% podíl na tepelných ztrátách. Stojí za to investovat do nových, energeticky účinných oken. Tato etapa je obvykle drahá, odhaduje se, že až 25% nákladů na modernizaci je pouze výměna oken.

Přestože jsou okna drahá, nemělo by se na nich šetřit. Vybírejme si tedy ty s nejlepšími parametry. Nejdůležitější zde bude těsnost a součinitel tepelné propustnosti. Uvedený koeficient se vyskytuje také pod názvem lambda. V případě moderních oken by lambda neměla překročit 0,9 W/(m2·K). Velmi důležitý je také způsob jejich montáže.

Z hlediska úspory tepelné energie funguje nejlépe tzv. teplá montáž. Stručně řečeno, spočívá v zasunutí zárubní do vrstvy zateplení. V tomto řešení se používají tři vrstvy montážních materiálů. V první vnější se objevuje parotěsná páska. Ve druhé, prostřední, se používá polyuretanová montážní pěna. V poslední vnitřní vrstvě se používá parotěsná páska.

Izolace rodinného domu krok za krokem - zateplujeme podkroví

Izolace podkroví minerální vlnou, PUR pěnou a zateplení polystyrenem

S dotací na zateplení nebo také bez ní, je obvykle dalším krokem zateplení podkroví. Je vyráběno pomocí různých surovin. Pořád populárním řešením je zateplení podkroví minerální vlnou. Tento materiál se vyznačuje dobrým koeficientem propustnosti tepla. Drží se v rozmezí od 0,013 do 0,045 W/(m·K). Zateplování minerální vlnou také není příliš drahé.

Alternativou k vlněnému řešení je izolace polystyrénem. V případě podkroví, stropů a střech se používá varianta EPS. Tento materiál vykazuje mírně lepší koeficient propustnosti tepla. Zde je rozsah 0,030-0,042 W/(m·K). Pokud jde o ceny, náklady na izolaci EPS jsou v podstatě stejné jako vlna.

Izolace podkroví minerální vlnou nebo polystyrenem není jediným řešením. Skvělé výsledky poskytuje použití PUR pěny. Tato hmota dobře přilne k různým povrchům. Její součinitel prostupu tepla se drží na vynikající úrovni. Je to v rozmezí od 0,034 do 0,039 W/(m·K). Je třeba dodat, že ceny mohou být dokonce o polovinu nižší než v případě izolace z minerální vlny nebo polystyrenu.

Tepelná izolace budovy - způsoby, materiály, doporučení, recenze

Izolace vnějších a vnitřních stěn - výměna zdroje topení, tepelná čerpadla

Na vnějších stěnách se velmi zřídka používá zateplení minerální vlnou. V současnosti investoři nejčastěji sahají pro polystyren XPS. Především proto, že jeho koeficient tepelné propustnosti je 0,029-0,034 W/(m·K). Zajímavé materiály jsou také grafitový polystyren EPS a PUR pěna (0,020 až 0,024 W / (m · K)).

Důležitým prvkem tepelné izolace je izolace stěn zevnitř. Ono také sníží tepelné ztráty. Minerální vlna je stále nejoblíbenější. Především proto, že vnitřní stěny izolované vlnou dýchají. To samozřejmě není jediné řešení. Někteří odborníci doporučují polystyrén, i když jeho použití v interiéru má své nedostatky. Lepších výsledků, při vnitřní izolací stěn, bude dosaženo PUR pěnou.

Při termo modernizačním procesu je také vhodné zvážit výměnu zdroje vytápění. Investice do nového, energeticky úsporného kotle jistě pomohou snížit náklady na údržbu domu. Stále více lidí volí také tepelná čerpadla. Jejich základním úkolem je ohřev užitkové vody nebo vzduchu. Důležité je také to, aby neškodily životnímu prostředí. Tepelné čerpadlo je k dispozici v několika variantách. Jedná se o zařízení pracující v systému vzduch-vzduch, pozemní verze a verze využívající hydrotermální energii.

Nářadím, které určitě usnadní řezání polystyrenu, budou pomůcky na řezání polystyrenu. Úplná nabídka tohoto typu nářadí je k dispozici ZDE