Domácí kutilská dílna - co stojí za to vědět?

Domácí kutilská dílna - co stojí za to vědět?

Značnou část domácích prací můžeme úspěšně provést sami. Stojí však za to uspořádat si vlastní dílnu. Nejen, že to usnadní provádění prací, ale také potěší každodenní život tím, že člověk udělá něco praktického a užitečného. Díky správnému vybavení budeme ochotněji čelit výzvám. Nemusí to být náš jediný životní nápad, ale díky dobře organizované dílně pro kutily ušetříme čas a peníze.

Domácí kutilská dílna

Správné umístění

Na začátku byste si měli vybrat správné místo pro domácí amatérskou dílnu. Pokud máte takovou možnost, vyplatí se ji umístit do samostatného altánu odděleného od domu. Díky tomu snížíme hluk a neobtěžujeme ostatní členy domácnosti. Tímto způsobem vytvoříme pohodlný prostor pro kutily, aniž bychom rušili ostatní.

Ať už to bude samostatná místnost nebo ve stejné budově, vždy stojí za to ji odhlučnit. Kutilství může být hlučné: klepání kladivem, vrtání, broušení může zkomplikovat život. V celém tomto procesu bezpečnosti a ochrany zdraví pamatujte také na sebe. Používáme vhodné ochrany sluchu, které také chrání náš sluch.

Organizace pracoviště

Budování profesionální dílny s plným vybavením, když ji používáme jednou ročně, nedává smysl. Avšak pokud se chystáme trávit v něm více času, například po práci nebo o víkendech, vyplatí se vybudovat řádně organizovaný prostor.

Stojí to za to mít nejen správné sady nářadí, ale také místa, která nám budou naše nářadí organizovat a uklízet. Dnes máme dostupné široké možnosti: regály, zásuvky, věšáky, speciální lišty s magnetem. Tímto způsobem nebudeme hledat nic, protože všechno bude mít své místo.

Tesařské nářadí

Vše záleží na povaze práce, kterou budeme provádět v naší dílně. Není moudré se řídit poradci a nakupovat vše 100% podle všeobecných doporučení, protože ta neexistují. Všechno přichází s časem a ve skutečnosti by naše dílna měla sestávat pouze z toho, co skutečně potřebujeme a skutečně využíváme.

Pokud však nemáme ani základní sadu nástrojů a chceme něco začít dělat, musíme nejdříve přemýšlet o: sadě tří pevných kladiv (malém, velkém a gumovém), sadě hřebíků v nejběžnějších velikostech, několika různých šroubovácích a vrutech (různých velikostí, pro různé povrchy), pevném montážním lepidle, rychleschnoucím lepidlem, pájce (stejně jako zinku a kalafuně), pravítku, vodováze, dílenské tužce, sadě klíčů, kleštích, štípačkách, pilách, svěráku. Pro rychlé a nouzové opravy budou velmi užitečné rychlospojky a stříbrná páska.

Ostatní dřevařské nářadí

Pokud rádi pracujeme se dřevem, měli bychom uvažovat o frézce. Toto zařízení se používá ke zpracování dřeva. Frézka je již pokročilejším zařízením, ale ve skutečnosti s ní může po velmi krátké době docela elegantně pracovat skoro kdokoliv. Typu frézek je velmi mnoho. Od domácích, menší, za dostupné ceny, po velké, specializované stroje pro profesionální použití.

Pro naše běžné domácí potřeby by nám měla stačit malá frézka. Jedná se o velmi praktické zařízení. Pokud máme rádi kutilství, nebojíme se obsluhovat stroje - poskytne nám spoustu radosti a u drobných oprav se ukáže nezbytná. Pomocí frézky můžete vytvářet díry, řezat, vyřezávat, vyhlazovat.

Elektronářadí

Pokud aku šroubovák urychlí naší práci, protože ho můžeme používat při různých montážích a nahradit tak časově náročné šroubování šroubovákem, neobejdeme se také bez vrtačky. Poslouží nám nejen pro pokročilejší práce, ale také pro ty precizní. Například vrtačkou můžete přesně připravit otvory.

Aku šroubovák je ohromně pohodlný a urychlí pracovní proces. Ano, šroubovák (v případě potřeby) můžeme nahradit vrtačkou, nasadit bity do zařízení, ale je to poněkud riskantní nápad a musíte ji používat s velkou citlivostí a „na vlastní nebezpečí“, protože síly působící ve vrtačce jsou obrovské. Proto je dobré mít dva samostatné zařízení.

Elektronářadí

Šrouby, úhelníky, vruty a další prvky

Kromě výše uvedených rychlospojek stojí za to přemýšlet také o dalších maličkostech, které považujeme za nezbytné a které by se nám také nejednou mohly hodit. Užitečný může být jakýkoli typ pásky, od stříbrné a černé, přes "auto" až po izolační. Stejně jako profesionální nůžky, nože, držáky, šrouby a další předměty, které sami uznáme za vhodné.

Vytápění dílny pro kutily

Důležité je zajistit vytápění dílny. Často se stává, že budeme muset něco udělat na podzim nebo v zimě a v České republice nás počasí nerozmazluje. Prvním krokem je omezení úniku tepla. Zateplete místnost pomocí polystyrenu, minerální vlny, montážní pěny. Udělejme to však bezpečně a moudře, aby mohl vzduch cirkulovat a my bychom měli co dýchat.

Proto buďte také opatrní s instalací zdrojů tepla. Zvolte elektrický ohřívač, tepelný konvektor, olejový ohřívač nebo plynový ohřívač. Nezapomeňte však na to, abyste nevytvářet nebezpečí požáru nebo otravu oxidem uhelnatým. Naštěstí jsou dnes běžně dostupná velmi bezpečná řešení.